OGÓLNE ZASADY KORZYSTANIA
§ 1
1. Regulamin Zespołu Basenów Otwartych Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II, zwany dalej „Regulaminem”, określa zasady i tryb korzystania z Zespołu Basenów Otwartych (ZBO), w którego skład wchodzą: Punkt Obsługi Klienta, przebieralnia, pomieszczenia natrysków
wraz z sanitariatami, niecki basenów zewnętrznych, zjeżdżalnia, zewnętrzny teren rekreacyjny.
2. Korzystający z ZBO zobowiązani są do zapoznania się z niniejszym regulaminem oraz bezwzględnego przestrzegania zawartych w nim postanowień oraz stosowania się do jego zapisów.
3. Korzystający z ZBO zobowiązani są bezwzględnie przestrzegać przepisów bhp oraz przepisów przeciwpożarowych.
4. ZBO objęty jest w sposób ciągły systemem monitoringu wizyjnego.
5. Zasady korzystania ze zjeżdżalni, szatni oraz rekreacyjnego terenu zewnętrznego regulują również tzw. regulaminy stanowiskowe. Korzystający z ww. obiektów zobowiązani są do zapoznania się z regulaminami stanowiskowymi oraz przestrzegania ich zapisów, co nie wyłącza jednak stosowania przez nich zapisów niniejszego regulaminu.
6. ZBO czynny jest sezonowo w wyznaczonych dniach i godzinach. Informacje na temat godzin pracy ZBO na bieżąco są udostępniane w Punkcie Obsługi Klienta oraz na stronie internetowej AB: https://plywalnia.akademiabialska.pl/.
7. Z ZBO mogą korzystać:
1) grupy zorganizowane (szkolne, podmioty prowadzące działalność gospodarczą, firmy, stowarzyszenia itp.) według ustalonego wcześniej harmonogramu rezerwacji;
2) użytkownicy indywidualni – w terminach nieobjętych rezerwacją, zgodnie z harmonogramami dostępności basenów oraz bieżącym obłożeniem strefy rekreacji.
8. Korzystający z ZBO zobowiązani są do bezzwłocznego podporządkowania się nakazom ratowników oraz komunikatom przez nich ogłaszanym. Ratownik może w nagłych wypadkach wyznaczyć osobę do pomocy – przyniesienia sprzętu ratowniczego i apteczki
oraz uruchomienia alarmu ostrzegawczego.
9. Pełniący dyżur ratownicy określają ilość osób przebywających na terenie ZBO.
10. Korzystający z ZBO, którzy naruszają porządek publiczny, dobre obyczaje, w tym używający wulgaryzmów, stwarzają zagrożenie dla innych korzystających z ZBO będą z niego usuwani, niezależnie od ewentualnej odpowiedzialności z innego tytułu.
11. Zakup biletu lub karnetu jest równoważny z zapoznaniem się i akceptacją zapisów obowiązujących regulaminów.
12. Kierownictwo uczelni zastrzega sobie prawo do wyłączania określonych obszarów z użytkowania.
13. Ciągły dźwięk alarmu ostrzegawczego nakazuje bezzwłoczne opuszczenie niecek z wodą i zjeżdżalni.
14. Korzystający z ZBO są zobowiązani zmienić obuwie na basenowe antypoślizgowe.
15. Osoby dorosłe przebierające się w szatni w towarzystwie dzieci mają obowiązek korzystania z przebieralni.
16. Uczelnia nie ponosi odpowiedzialności z tytułu kradzieży rzeczy pozostawionych w przebieralni w przypadku niezamknięcia szafki ubraniowej albo w przypadku pozostawienia rzeczy w miejscu dostępnym dla innych korzystających z ZBO.
17. Przed skorzystaniem z usług w ZBO należy bezwzględnie skorzystać z prysznica przy przebieralni i dokładnie umyć ciało środkiem myjącym. Korzystającym, którzy tego nie uczynią ratownik jest zobowiązany zwrócić uwagę, a w szczególnych przypadkach zabronić
korzystania z ZBO.
18. Na terenie ZBO obowiązuje bezwzględny zakaz:
1) samodzielnego korzystania przez dzieci z małej niecki basenowej;
2) palenia papierosów i e-papierosów oraz spożywania napojów alkoholowych;
3) wnoszenia broni oraz innych przedmiotów niebezpiecznych;
4) wnoszenia napojów alkoholowych, środków odurzających, substancji psychotropowych oraz podobnie działających środków;
5) wstępu osób, których stan wskazuje na spożycie alkoholu, środków odurzających, substancji psychotropowych lub innych podobnie działających środków;
6) wprowadzania psów i innych zwierząt;
7) przebywania i korzystania z ZBO poza godzinami otwarcia;
8) zaśmiecania i zakłócania porządku;
9) użytkowania w nieckach basenowych sprzętu rekreacyjnego niezgodnego z przeznaczeniem ZBO (np. typu materac).
19. Na terenie ZBO zabrania się prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej, w szczególności handlowej i akwizycyjnej bez pisemnej zgody kierownictwa uczelni. Wyjątek stanowi prowadzenie zewnętrznej indywidualnej lekcji pływania po uzyskaniu
stosownej zgody kierownictwa uczelni.
20. Jeżeli obsługa ZBO uzyska informację na temat prowadzenia przez korzystających zajęć nauki pływania bez zgody kierownictwa uczelni, obsługa może usunąć korzystającego z Zespołu Basenów Otwartych.
21. Za grupy zorganizowane użytkujące ZBO pełną odpowiedzialność ponoszą ich opiekunowie (trenerzy, instruktorzy, prowadzący zajęcia, nauczyciele), zarówno w zakresie wyrządzonych szkód materialnych jak i wszelkich nieszczęśliwych wypadków i innych
szkód osobowych.
22. W przypadku korzystania z powierzchni i pomieszczeń ZBO odpowiedzialność za utrzymanie czystości ponosi osoba, której te powierzchnie udostępniono. Wszystkie śmieci, odpadki itp. powstałe w wyniku eksploatacji udostępnionych powierzchni i pomieszczeń winny być umieszczane w miejscach do tego celu wyznaczonych.
23. Każde naruszenie postanowień regulaminu przez osoby, którym udostępniono powierzchnie i pomieszczenia ZBO może skutkować nałożeniem kar finansowych.
24. Na terenie obiektu znajduje się system monitoringu wizyjnego wraz z zapisem. Nagrania kamer mogą być podstawą do pociągnięcia do odpowiedzialności w stosunku do użytkowników, którzy nie stosują się do regulaminu. Monitoring obiektu prowadzony jest w sposób nienaruszający dóbr osobistych oraz godności użytkowników.
25. Uczelnia zastrzega sobie prawo do dokonywania zmian w niniejszym regulaminie oraz ustalania dodatkowych regulacji, zasad i postanowień, które uzna za niezbędne do funkcjonowania i eksploatacji ZBO. Zmiany te zostaną podane do wiadomości wszystkim użytkownikom obiektu.
ZASADY BEZPIECZEŃSTWA
§ 2
1. Przed wejściem do wody należy zdjąć biżuterię. Noszenie okularów i szkieł kontaktowych odbywa się na własne ryzyko użytkownika. W przypadku przebywania na terenie obiektu w okularach korekcyjnych, okulary te muszą być umocowane w sposób uniemożliwiający
ich spadnięcie.
2. Korzystających z ZBO obowiązuje strój kąpielowy i obuwie basenowe antypoślizgowe. Osoby z długimi włosami zobowiązane są spiąć je do góry.
3. Dzieci w wieku do lat 3 obowiązkowo, przy korzystaniu z Zespołu Basenów Otwartych, powinny być ubrane w specjalne pieluchy do kąpieli.
4. Korzystanie przez dzieci z małej niecki basenowej odbywa się tylko w obecności dorosłego opiekuna.
5. Sprzęt pływacki przeznaczony do dyspozycji wszystkich korzystających należy odłożyć na miejsce po skończonym pobycie. W przypadku zniszczenia sprzętu korzystający ponosi koszty naprawy lub wymiany sprzętu.
6. Każda osoba chcąca uprawiać nurkowanie lub inne formy rekreacji ruchowej związanej z pływaniem pod wodą, jest zobowiązana zgłosić swój zamiar dyżurującym ratownikom.
7. Przy korzystaniu z ZBO należy bezwzględnie przestrzegać zapisów obowiązujących regulaminów, informacji znajdujących się na oznakowaniach oraz stosować się do poleceń pracowników obiektu i dyżurujących ratowników.
8. W przypadku złej pogody (np. burza, silny wiatr) osoby przebywające w nieckach basenowych, ze względu na swoje bezpieczeństwo, mają obowiązek wyjść z w/w niecek. W takim przypadku osoby opuszczające w/w niecki basenowe nie uzyskują prawa do częściowego lub całkowitego zwrotu pieniędzy za bilet lub innej formy odszkodowania.
9. Na terenie Zespołu Basenów Otwartych zabrania się:
1) biegania,
2) skakania do wody – z obrzeża basenów, poza miejscami do tego wyznaczonymi i specjalnie oznakowanymi,
3) wpychania i wrzucania do wody innych korzystających, a także wszelkich innych zachowań zagrażających bezpieczeństwu,
4) nurkowania i wykonywania ćwiczeń bezdechowych bez zezwolenia i nadzoru ratownika,
5) manipulowania przy urządzeniach napowietrzających znajdujących się w nieckach basenowych,
6) wszczynania fałszywych alarmów,
7) pozostawiania obuwia basenowego w ciągach komunikacyjnych,
8) wnoszenia na teren ZBO własnych pokarmów i napojów w opakowaniach szklanych,
9) sprzedaży, podawania, wnoszenia oraz spożywania środków odurzających, substancji psychotropowych lub innych podobnie działających środków,
10) pozostawiania sprzętu pływackiego bez nadzoru, szczególnie w ciągach komunikacyjnych,
11) wchodzenia na balustrady, stanowiska ratowników oraz inne urządzenia nieudostępnione przez ratowników lub pracowników ZBO,
12) używanie sprzętu ratowniczego do innych celów niż jest przeznaczony,
13) wrzucania do wody jakichkolwiek przedmiotów niesłużących zwyczajowo do używania w wodzie lub jej zanieczyszczenia w jakikolwiek sposób,
14) korzystania w wodzie ze sprzętu elektronicznego, szczególnie z telefonów komórkowych,
15) używania zabawek dmuchanych z wyłączeniem używania rękawków oraz kółek posiadających znak zgodności CE z normą EN13138-1:2008, pod warunkiem jednoczesnej stałej asekuracji dorosłego opiekuna,
16) załatwiania potrzeb fizjologicznych w wodzie,
17) niszczenia wyposażenia i urządzeń ZBO,
18) używania mydła i innych środków chemicznych w basenach, zjeżdżalni,
19) wchodzenia do wody podczas nieobecności ratownika,
20) siadania na linach torowych.
10. Zabrania się korzystania z ZBO osobom, u których występują oznaki zewnętrzne lub wskazują na: choroby skóry, otwarte skaleczenia i rany, trudności w oddychaniu, zaburzenia równowagi, padaczkę, zaburzenia układu krążenia, choroby zakaźne, brak higieny osobistej lub gdy stan higieny korzystającego odbiega od ogólnie przyjętych standardów.
11. Osoby w pogorszonym stanie zdrowia, sprawności bądź samopoczucia, a także kobiety w ciąży winny korzystać z ZBO stosownie do ich aktualnego stanu zdrowia i ze szczególną ostrożnością. Korzystanie z ZBO przez ww. osoby odbywa się na własne ryzyko.
12. Dzieci do lat 13 mogą przebywać na terenie ZBO wyłącznie pod opieką osób dorosłych.
13. Osoby z niepełnosprawnością z udokumentowaną niezdolnością do samodzielnej egzystencji, powinny przebywać na terenie ZBO wraz z opiekunem.
14. Wszelkie skaleczenia, urazy oraz zauważone nieprawidłowości należy zgłaszać niezwłocznie ratownikowi lub pracownikowi ZBO.
GRUPY ZORGANIZOWANE
§ 3
1. Przez grupę zorganizowaną rozumie się zespół 15 osób kąpiących się, uczących się pływać, trenujących pływanie lub uprawiających ćwiczenia w wodzie pod nadzorem i kierunkiem instruktora, trenera, nauczyciela lub innej osoby posiadającej stosowne uprawnienia,
zwanego dalej „opiekunem grupy”.
2. Grupy korzystające z zajęć zorganizowanych (np. nauki pływania, aqua fitness) upoważnione są do wejścia do przebieralni na 10 min. przed rozpoczęciem zajęć.
3. Grupa mająca rezerwację toru nie może korzystać z usług ZBO poza zarezerwowanym torem.
4. Do obowiązków opiekuna grupy należy w szczególności:
1) dokonanie wcześniejszego zgłoszenia wejścia grupy pod nr tel. +48 83 345 62 42 w Punkcie Obsługi Klienta,
2) zapoznanie korzystających z regulaminem Zespołu Basenów Otwartych i regulaminami stanowiskowymi oraz zobowiązanie korzystających do ich przestrzegania,
3) dopilnowanie właściwego rodzaju, kompletności i stanu higienicznego strojów kąpielowych korzystających,
4) zgłoszenie ratownikowi gotowości grupy do wejścia do wody w celu przeszkolenia z zasad bezpiecznego korzystania z ZBO – w przypadku pobytu rekreacyjnego,
5) przekazanie instruktorowi grupy gotowej do rozpoczęcia zajęć – w przypadku nauki pływania,
6) sprawdzenie stanu liczbowego swojej grupy przed i po zajęciach/pobycie,
7) przebranie się opiekuna w strój kąpielowy i podczas pobytu grupy na terenie ZBO przebywanie blisko lustra wody, z którego widziałby wszystkich korzystających i sam był przez nich widziany,
8) stała kontrola zachowania się korzystających w czasie całego pobytu,
9) przed zakończeniem pobytu wyegzekwowanie od korzystających złożenia w wyznaczonym miejscu sprzętu sportowego, pływackiego lub ratowniczego.
5. Do obowiązków korzystającego w ramach pobytu grupy zorganizowanej należy w szczególności:
1) założenie czystego obuwia basenowego antypoślizgowego,
2) przebranie się zgodnie z regulaminem w czysty strój kąpielowy,
3) dokładne umycie ciała pod natryskami,
4) bezwzględne podporządkowanie się poleceniom ratowników, instruktorów prowadzących zajęcia i opiekuna grupy,
5) przestrzeganie zakazu powodowania sytuacji zagrażającej własnemu bezpieczeństwu, bezpieczeństwu innych korzystających oraz sytuacji mogących spowodować wypadek,
6) przestrzeganie zakazu biegania, wrzucania i wpychania do wody innych korzystających oraz podejmowania fałszywych alarmów,
7) przestrzeganie zakazu opuszczania terenu ZBO bez powiadomienia instruktora prowadzącego zajęcia lub opiekuna grupy,
8) przestrzegania zakazu skoków do wody i nurkowania bez zezwolenia instruktora prowadzącego zajęcia lub opiekuna grupy,
9) sygnalizowanie instruktorowi prowadzącemu zajęcia lub opiekunowi grupy wszystkich sytuacji mogących doprowadzić do wypadku, w tym do własnego złego samopoczucia i braku możliwości wykonania ćwiczenia lub korzystania z atrakcji wodnych,
10) zgłoszenie instruktorowi prowadzącemu zajęcia lub opiekunowi grupy każdego przypadku skaleczenia lub urazu, doznanego w trakcie trwania zajęć lub pobytu.
6. Opiekunowi grupy zorganizowanej nie wolno stosować wobec podopiecznych przymusu korzystania z atrakcji ZBO.
7. Na jednego opiekuna grupy zorganizowanej nie może przypadać więcej niż:
1) 15 pełnoletnich korzystających,
2) 15 niepełnoletnich korzystających,
3) 10 korzystających w wieku przedszkolnym,
4) uprzednio ustalona i zaakceptowana przez kierownictwo uczelni ilość osób z niepełnosprawnością w zależności od stopnia niepełnosprawności oraz stanu zdrowia.
8. Opiekun grupy reprezentuje organizatora zajęć.
9. Po zakończeniu zajęć/pobytu należy bezzwłocznie opuścić ZBO.
10. Opiekun grupy jest odpowiedzialny za zgłoszenie ratownikowi każdego wypadku mającego miejsce w czasie przebywania grupy na terenie ZBO.
11. Opiekun grupy ponosi odpowiedzialność za szkody spowodowane przez korzystających podczas przebywania na terenie ZBO.
ODPŁATNOŚĆ
§ 4
1. Uprawnionymi do korzystania z ZBO są osoby, które dokonały opłaty za korzystanie, w oparciu o cennik Zespołu Basenów Otwartych.
2. Zgodnie z obowiązującym cennikiem ZBO opłata, o której mowa powyżej, pobierana jest z góry.
3. Jeśli osoba z niepełnosprawnością wymaga obecności opiekuna, opiekun takiej osoby ma prawo do bezpłatnego wstępu do ZBO. Prawo do bezpłatnego wstępu przysługuje po okazaniu podczas zakupu biletu dokumentu stwierdzającego status oraz tożsamość osoby
z niepełnosprawnością, której towarzyszy opiekun.
4. Kierownictwo uczelni zastrzega sobie możliwość ustalania odpłatności za wejścia na ZBO innej niż określona w cenniku, w tym organizowania akcji rabatowych.
ODPOWIEDZIALNOŚĆ
§ 5
1. Korzystający z ZBO ponoszą odpowiedzialność materialną za zniszczenia elementów wyposażenia, a także zniszczenie, uszkodzenie lub zagubienie przedmiotów przekazanych im do użytkowania.
2. Zanieczyszczenie niecki basenowej z winy korzystającego, powoduje nałożenie na niego sankcji finansowych na jego odpowiedzialność w wysokości szkody spowodowanej konkretnym zdarzeniem.
3. Uczelnia nie ponosi żadnej odpowiedzialności za przedmioty pozostawione w ZBO przez korzystających, w tym nie odpowiada za ich kradzież, bez względu na to, czy z tytułu korzystania z ZBO poniesione zostały opłaty czy korzystanie takie odbywało się nieodpłatnie.
4. Uczelnia nie odpowiada za wypadki będące następstwem nieprzestrzegania niniejszego regulaminu.
5. Wszelkie skargi i wnioski mogą być składane w Punkcie Obsługi Klienta ZBO.
6. Każdorazowy przypadek naruszenia niniejszego regulaminu może skutkować niezwłocznym usunięciem z ZBO.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 6
W związku z art. 13 Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (EU) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia
dyrektywy 95/46/WE (dalej „RODO”), informujemy, iż:
1. Administratorem danych osobowych pozyskanych w ramach prowadzonego przez uczelnię monitoringu wizyjnego na terenie Zespołu Basenów Otwartych (ZBO) jest Akademia Bialska im. Jana Pawła II, ul. Sidorska 95/97, 21-500 Biała Podlaska.
2. Administrator powołał Inspektora Ochrony Danych Osobowych. z którym można się skontaktować pod numerem telefonu +48 83 344 99 82 lub e-mail: iod@akademiabialska.pl Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się we wszystkich sprawach
dotyczących przetwarzania danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z ich przetwarzaniem.
3. Celem zastosowania systemu monitoringu wizyjnego jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym na terenie ZBO, ochrona mienia uczelni oraz urządzeń użyteczności publicznej a także w przypadku kwestii spornych, dotyczących m.in. uregulowania opłat za korzystanie z usług pływalni, bezpieczeństwa lub zachowania się niezgodnego z regulaminem.
4. Podstawę prawną do przetwarzania danych osobowych w ramach monitoringu wizyjnego stanowi art. 6 ust. 1 lit. c RODO – przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego wynikającego w szczególności z art. 222 Kodeksu Pracy oraz art. 6 ust. 1 lit. f – przetwarzanie jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora oraz ich rozpowszechniania w celach informacyjnych i promocyjnych na stronach internetowych administratora – podst. art. 6 ust. 1 lit. a i f
„RODO”.
5. Zapisy monitoringu będą przechowywane przez okres nie dłuższy niż trzy miesiące, chyba że zajdzie uzasadniona konieczność ich przechowywania dla celów dowodowych w postepowaniu przygotowawczym prowadzonym przez stosowne organy. Wówczas okres
ich przechowywania może ulec przedłużeniu do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.
6. Nagrania z monitoringu nie będą udostępniane podmiotom zewnętrznym z wyjątkiem przypadków przewidzianych przepisami prawa. Ponadto odbiorcą danych może być podmiot działający na zlecenie administratora, tj. podmiot świadczący usługi w zakresie utrzymania technicznego systemu a także bezpośredniej ochrony osób i mienia.
7. Na zasadach określonych przepisami RODO osobom, których dane osobowe uczelnia przetwarza w związku z prowadzeniem monitoringu wizyjnego przysługuje:
1) prawo dostępu do treści swoich danych,
2) prawo do ich sprostowania, gdy są niezgodne ze stanem rzeczywistym,
3) prawo do ich usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także przenoszenia danych – w przypadkach przewidzianych prawem,
4) prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych,
5) prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy osoba, której dane dotyczą uzna, że przetwarzanie jej danych osobowych narusza przepisy o ochronie danych osobowych.
Do pobrania:
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Uczelnia dostępna dla wszystkich, numer POWR 03.0500-00-A050/20
Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce oraz o naszej polityce prywatności.
Czytaj więcej